Atrask Vilnių orientuodamasis

          

Projektas „Atrask Vilnių orientuodamasis“  bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas

Atrask Vilnių orientuodamasisįvykę renginiai

 


2020 ruduo

Orientavimosi sporto klubas „Ąžuolas“ kartu su Sporto rėmimo fondo parama vykdo mokomuosius ir praktinius orientavimosi sporto renginius „Atrask Vilnių orientuodamasis" nuo 2019 metų. Nors šį rudenį Covid-19 virusas koreguoja planus supažindinti kuo daugiau moksleivių ir bendruomenių su orientavimosi sportu, džiugu, jog bendradarbiaujant su Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazija ir „Jonažolių kaimo“ bendruomene užsiėmimai įvyko ir orientavimosi sportą atrado dar daugiau žmonių.

Užsiėmimas Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje

Rugsėjo 23 dieną ketvirtokams surengėme susipažinimo su orientavimosi sportu pamoką - varžybas. Vaikai žingeidžiai klausė ir klausinėjo kaip reiktų įveikti trasą, ką reiškia simboliai žemėlapyje ir stengėsi parodyti savo sugebėjimus. Nedaug moksleivių buvo girdėję apie šį sportą, todėl auklėtojų motyvuoti ir susidomėję išbėgo į trumpą trasą, paruoštą Vingio parke. Kad vaikai patirtų kuo tikresnį orientavimosi varžybų jausmą, startavo pagal starto minutes ir rinkto punktus, kuriuose kortelėmis juos atsižymėjo.

„Labai smagu buvo stebėti juos orientuojantis takeliais, pievomis, o įveikus trasas, su užsidegimu matyti finišuojant. Greičiausiai įveikę trasas padėjo kitiems bendraklasiams kuo greičiau pasiekti finišo liniją. Visai klasei surengėme apdovanojimus su prizais, o vaikai garsiais plojimais palaikė greičiausiai įveikusius! Puikus oras ir gera nuotaika orientavimosi patirtį ketvirtokams pavertė dar geresne“, - įspūdžiais dalinosi „Ąžuolo“ atstovė Viktorija Drazdauskaitė.

  

Užsiėmimas Jonažolių kaime

Tęsiant aktyvios fizinės veiklos populiarinimą ir siekiant paskatinti jaunus žmones įsijungti į reguliarias kūno kultūros veiklas, orientavimosi sporto klubas „Ąžuolas“ spalio 25 dieną surengė pristatomąjį orientavimosi sporto užsiėmimą „Jonažolių kaimo“ bendruomenėje . Vaikai, jaunimas ir aktyvūs bendruomenės nariai buvo supažindinti su fizinės veiklos svarba, pristatyti pagrindiniai sutartiniai orientavimosi sporto ženklai, mokomoji medžiaga, paaiškinti orientavimosi sporto trasos įveikimo principai, parodyta pagrindinė orientavimosi sporto įranga.

Renginiui buvo sudarytas tikslus sportinis orientavimosi žemėlapis, kuris apėmė bendruomenės teritoriją. Po teorinių mokymų visi projekto dalyviai įveikė specialiai projektui paruoštą ir įrengtą orientavimosi sporto trasą, kur nurodyta tvarka savarankiškai arba organizatorių pagalba rinko kontrolinius punktus, atsižymėdami laiko fiksavimo įranga.

„Labai smagu, kad turime galimybę skleisti aktyvios fizinės veiklos žinią. Yra daug jaunimo, suaugusių, kurie mielai jungtųsi į fizines veiklas. Reikia tik šiek tiek daugiau dėmesio tam ir nuoseklaus darbo. Turime aktyvių bendruomenių, kur yra daugybė šeimų su mažais vaikais ir kurių fizinės veiklos įgūdžiai turėtų būti formuojami jau nuo pat pradžių. Labai gera, kai po kelių valandų teorinių ir praktinių užsiėmimų, renginio dalyviai prieina ir domisi, kur galėtų giliau susipažinti su orientavimosi sportu, kur vyksta daugiau praktinių užsiėmimų ar varžybėlių. Reiškia dirbam tikslingai ir ateityje turėtume matyti daugiau sportuojančių žmonių“, - įspūdžiais dalinosi „Ąžuolo“ atstovė Reda Velde.

    

 


2020 vasara

Praktinis užsiėmimas kartu su Vilniaus sprintų taurės varžybų 5 turu

Praktinis orientavimosi užsiėmimas birželio 30 d. buvo surengtas Europos aikštėje kartu su Vilniaus sprintu taurės varžybų penktu turu. Dėl Covid-19 pandemijos užsiėmimas turėjo vykti pavasarį, bet buvo nukeltas į vasarą. Dalyviai galėjo rinktis ir įveikė šias trasas:

  • 4,6 km ilgio trasa su 23 kontroliniais punktais;
  • 2,6 km ilgio trasa su 16 kontrolinių punktų.

Šį kartą renginio dalyviai varžėsi po ypatingą Vilniaus vietą: gilią istoriją menančią Šnipiškių dalį, kurioje vyraujančią medinę architektūrą keitė modernaus Vilniaus simboliu tapusi dangoraižių teritorija šalia Europos aikštės. Trasos nepaliko abejingų ne tik jauniausių, bet ir vyriausių dalyvių. Žemėlapis šioje vietoje buvo sudarytas pirmą kartą, todėl tai dar buvo nebėgiota orientacininkams vieta.

 


2020 pavasaris

Praktinis užsiėmimas kartu su Vilniaus sprintų taurės varžybų 4 turu

Praktinis orientavimosi užsiėmimas kovo 7 dieną buvo surengtas Naujininkuose, Liepkalnio g. 18. Dalyviai galėjo rinktis ir įveikė šias trasas:

  • 3.9 km ilgio trasa su 23 kontroliniais punktais;
  • 2.2 km ilgio trasa su 12 kontroliniais punktais.

Dalyviai varžėsi Naujininkų mikrorajono rytinėje ir centrinėje dalyse. Mikrorajono namai mena skirtingus laikotarpius − čia yra ir Stalino, ir Chruščiovo, ir Brežnevo vadovavimo laikais statytų nedidelių ir daugiaaukščių masyvių namų, daugiausiai bendrabučio tipo ar nedidelio ploto butų, į kuriuos dažniausiai kėlėsi gyventi darbininkai. Taip pat išlikę ir senosios medinės architektūros gyvenamieji namai. Trasos buvo suplanuotos ilgesnės, nei įprasta miesto sprintuose, nes norėjome, kad varžybų dalyviai pajustų malonumą orientuodamiesi,. Nestandartinėje vietovėje reikėjo nemažai gerų orientavimosi įgūdžių.

Nuotraukų albumą iš šio užsiėmimo rasite čia

 


 2019 - 2020 žiema

Praktinis užsiėmimas kartu su Vilniaus sprintų taurės varžybų 3 turu

Praktinis orientavimosi užsiėmimas buvo surengtas vasario 15 d. Šnipiškėse, Kazliškių g. 4.. Dalyviai galėjo rinktis ir įveikė šias trasas:

  • 4,3 km ilgio trasa su 22 kontroliniais punktais;
  • 2.2 km ilgio trasa su 12 kontroliniais punktais.

Dalyviai varžėsi Piromonto vietovėje. Varžybų vietovė susidėjo iš kelių skirtingų užstatymo tipų: XIX a. pab. – XX a. pr. žemaaukštės statybos perimetrinio užstatymo kvartalas (vadinamoji Piromonto kolonija), chaotiškai išsidėstęs individualių namų arealas palei Kalvarijų g. bei įvairių laikotarpių planinės statybos mikrorajonas (Žirmūnų pietinė dalis tarp Tuskulėnų ir Rinktinės g.). Piromonto kvartalas pasižymi siauromis gatvelėmis bei bromais. Gausus užsiėmimo dalyvių skaičius leido šią Šnipiškių dalį atrasti su žemėlapiu ir kompasu rankose.

Nuotraukų albumą iš šio užsiėmimo rasite čia

Praktinis užsiėmimas kartu su Vilniaus sprintų taurės varžybų 2 turu

Praktinis orientavimosi užsiėmimas buvo surengtas gruodžio 7 d. Užupyje, Krivių g. Dalyviai galėjo rinktis ir iveikė šias trasas:

  • 3.7 km ilgio trasa su 19 kontroliniais punktais;
  • 2.2 km ilgio trasa su 12 kontroliniais punktais.

2 turo varžybų vietovė -  Užupis – gana nedidelė ir uždara teritorija. Šio mikrorajono plotas – apie 0,6 kv. km. Nuo Senamiesčio Užupį net iš trijų pusių atskiria Vilnios upelė, priešingoje pusėje kadaise plytėjo pramoninis rajonas, dabar masiškai užstatomas daugiabučiais. Šiam rajonui priskiriama ir Paupio rajono teritorija. Vietovėje, kaip ir kituose šalia senamiesčio esančiuose mikrorajonuose yra planinės statybos daugiabučių kvartalų bei nemažai individualios statybos kvartalų ir industrinių objektų, augalijos zonų, sudarančių įdomią vietovės koncepciją. Viena iš sudėtingiausių vietovių orientuotis Vilniuje. Ši vietovė verta net Pasaulio čempionato, todėl dalyviai galėjo varžytis techniškai sudėtingoje ir ypatingoje vietoje.

Nuotraukų albumą iš šio užsiėmimo rasite čia

Mokomasis užsiėmimas Vilniaus Žėručio pradinėje mokykloje

Orientavimosi sporto mokomasis renginys buvo pristatytas Vilniaus Žėručio pradinėje mokykloje (adresas Žėručio g. 15, Vilnius). Projekto metu mokyklos ketvirtokai buvo supažindinti su fizinės veiklos svarba, skirtingais iššūkiais, su kuriais susiduria nesportuojantys ar profesionaliai sportuojantys, kokias emocijas galima patirti sportuojant, kodėl svarbu tai daryti reguliariai. Orientavimosi sportas, kaip įdomi sporta šaka, buvo pristatytas 100 vaikų, iš kurių beveik visi apie šį sportą išgirdo pirmą kartą. Po teorinių užsiėmimų mokykloje lankėmės dar kartą pravesti praktinį renginį.

 


2019 ruduo

Mokomasis užsiėmimas Lietuvos vaikų ir jaunimo centre

Bendradarbiaujant su Lietuvos vaikų ir jaunimo centru, orientavimosi sportas lapkričio 29 d. buvo pristatytas vaikams ir jaunimui. Adresas: Konstitucijos pr. 25. Reginio metu dalyvavo 120 įvairaus amžiaus moksleivių. Vaikai buvo supažindinti su pagrindiniais orientavimosi sporto ženklais, sportinio žemėlapio pavyzdžiu, elektroninėmis atsižymėjimo stotelėmis ir laiko fiksavimo sistema, buvo parengta vidaus patalpų mokomoji orientavimosi sporto trasa, kurią nustatyta tvarka reikėjo įveikti. 

Mokomasis užsiėmimas Tuskulėnų gimnazijoje

Mokomasis renginys lapkrčio 18 d. buvo surengtas Tuskulėnų gimnazijoje. Mokymai buvo pravesti 4-5 klasių mokiniams, iš viso 5 klasėms, dalyvavo 120 moksleivių.

Moksleiviai buvo supažindinti su naudojamais sutartiniais ženklais, paaiškinta kaip naudotis kompasu, kaip suorientuoti žemėlapį, kaip atpažinti vietovėje orientyrus, pažymėtus žemėlapyje. Po to su specialiai parengtu mikrorajono žemėlapiu savarankiškai ieškojo kontrolinių punktų, išdėstytų šalia gimnazijos.

Praktinis užsiėmimas kartu su Vilniaus sprintų taurės varžybų 1 turu

Praktinis orientavimosi užsiėmimas buvo surengtas lapkričio 16 d. Naujininkuose,Telšių g. Dalyviai rinktis ir iveikė šias trasas:

  • 4.2 km ilgio trasa su 26 kontroliniais punktais;
  • 3.0 km ilgio trasa su 22 kontroliniais punktais.

Vietovė - Naujininkų mikrorajono dalis tarp Dariaus ir Girėno, Pelesos, Panevėžio bei Kapsų gatvių. Vietovė išsidėsčiusi šlaite - aukščių skirtumas nuo žemiausio iki aukščiausio taško siekia 30 metrų. Vietovėje yra planinės statybos daugiabučių kvartalų bei nemažai individualios statybos kvartalų ir industrinių objektų, augalijos zonų, sudarančių įdomią vietovės kompoziciją. Pirmasis renginys, kuriame kvietėme dalyvauti bendruomenes išbandyti orientavimosi sportą ir buvome maloniai nustebinti gausiu dalyvių skaičiumi. Nekantriai laukiame kito renginio ir atsižvelgę į dalyvių pastabas ruošiame dar geresnį antrą renginį Užupio mikrorajone.

Nuotraukų albumą iš šio užsiėmimo rasite čia 

Mokomasis renginys Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazijoje

Mokomasis renginys buvo surengtas kelias dienas (spalio 4-6 dienomis) Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazijoje. Užsiėmimai vyko tris dienas fizinio lavinimo pamokų metu. Tikslinės grupės buvo 4-6 klasės. Per tris dienas mokymuose dalyvavo 419 mokinių.